Шукати в цьому блозі

четвер, 5 січня 2012 р.

Адвокація та ефективне управління бібліотекою

На сайті «Бібліомосту» розміщено посібник, що має назву «Ефективне управління та залучення додаткових ресурсів для бібліотек». Ідея посібника полягає в тому, щоб порівняти систему стратегічного та операційного управління американською та українською бібліотекою, зокрема в контексті залучення ресурсів. Одна з основних відмінностей двох систем полягає в тому, що в США  органи місцевого самоврядування, яким належать бібліотеки, передають повноважання управління громадським органам – Опікунським або Наглядовим радам. Такі ради мають офіційний статус, їх персональний склад та функціональні обов’язки  затверджується відповідними органами. До складу рад входять, як правило, відомі та поважні представники місцевої громади: підприємці, громадські діячи, політики, журналісти та інші.  Опікунські ради виконують декілька важливих функцій, зокрема:
      -       Допомагають розробляти стратегічні та річні операційні плани діяльності;
-       Беруть участь у залученні необхідних для бібліотеки ресурсів;
-       Здійснюють загальний нагляд за діяльністю бібліотеки та використанням залучених ресурсів;
-       Забезпечують зв’язок бібліотеки з громадою та представляють інтереси бібліотеки.
Остання функція є особливо важливою в плані адвокаційної діяльності бібліотек. Загальновідомо, що успіх адвокації багато в чому залежить від спроможності створювати коаліції та залучати зацікавлених сторін – читачів, партнерів, прихільників бібліотеки, тощо. Опікунська рада може стати ефективним адвокаційним інструментом, оскільки її члени захищатимуть права та представлятимуть інтереси бібліотеки. Одна справа, коли чиновник сам на сам спілкується з директором бібліотеки, інша річ, коли поруч з керівником знаходяться відомі люди, відмовити яким набагато важче.

Тему ефективного управління бібліотекою, зокрема організації роботи Опікунських рад, що розглядається в посібнику, варто також обговорювати під час проведення тренінгів з адвокації для бібліотекарів. Ідея створення Опікунських рад, до речі, є актуальною не лише для бібліотек, але й для усіх установ, що мають державний та неприбутковий статус, - закладів культури, освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення тощо.
Завантажити посібник можна за адресою:

Немає коментарів:

Дописати коментар